سیدعلی حق شناس در گفت و گو با سایت اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی:

كسانی كه با اسرائیلی ها عكس یادگاری می گیرند، دم از منافع ملی نزنند.

 

اشاره: 

امروز ۱۳/۳/۱۳۹۱ در محل دفتر مرکزی اتحادیه با استاد سید علی حق شناس ریاست محترم اتحادیه گفت و گویی اختصاصی انجام دادیم که توجه علاقه مندان را به آن جلب می کنیم.

 

به عنوان اولين پرسش، شرایط ورزش های رزمی را در كشور چطور می بینید؟

پتانسیل بالایی در ورزش های رزمی كشور موجود است. نوجوانان وجوانان زیادی به هنرهای رزمی علاقه مندند كه به رغم فسادی كه در برخی اركان این هرم رخنه كرده است، به شرط هدایت صحیح می تواند پشتوانه خوبی برای آینده رزمی باشند.

 به فساد در رزمی اشاره كردید. به طور مشخص منظورتان چیست؟

مهم ترین معظل حضور متخصص نماها در رأس برخی نهادها است. به طور مثال فردی كه كمربند سبز و آبی یك رشته رزمی را داشته، با زبان بازی و چاپلوسی و رابطه می آید در راس یك ارگان قرار می گیرد. پس از مدتی هم سابقه ای عریض و طویل برای خود درست می كند. از سویی دیگر چون سیستم از بالا خراب است طرف می آید و با درج یك آگهی 30-20 هزار تومانی در نشریات زرد رزمی كه نظارت درستی بر آنان نیست یك شبه رئیس سبك می شود! خوب این آخر ماجرا نیست. این جور ساختاری كه در آن یك نفر بی پشتوانه فنی و حقوقی می شود "گراند مستر"، هزار جور پیامد و معظل منفی در جامعه به بار می آورد. از طرفی ديگر می بینیم یك مدیر سال ها در یك مسند قرار دارد. طرف 30 سال است كه رئیس هیأت است، آن یكی بیست سال است رئیس فدراسیون است. مگر اين جا مملكت سعودی است كه تمام قدرت در دست چند شاهزاده باشد. عدم گردش نخبگان برای هر جامعه ای سم است. البته به تازگی حركت های خوبی در این عرصه شروع شده است. جالب است كه وقتی طرف را كه بيش از بيست سال در رأس دو فدراسیون بوده به دلیل بازنشستگی بركنار می كنند، شاكی هم می شود و می گوید كه انتقام خواهد گرفت!

یعنی شما معتقدید كه روسای فدراسیون ها باید مدت كوتاهی در يك فدراسیون باشند.

بارها گفته ایم رئیس جمهور هم 4 سال و نهایت 8 سال با رأی مردم انتخاب می شود. الان یك رئیس فدراسیون آن قدر در مسند خود باقی می ماند كه خود را مالك آن ورزش می داند. در بعضی فدراسيون ها مثلاً می گوید فلان سبك ناموس من است!

شما هم اگر رییس فدراسیون شوید برای خود چنین تایمی را قائل هستید؟

صد در صد. فدراسیون ها ی ما متعلق به مردمند. یعنی با پول بیت المال اداره می شوند. اگر یك روز پول و امكانات دولتی در فدراسیون ها نباشد، آقایانی كه ادعای خدمت به ورزش را دارند، لحظه ای برای رفتن از فدراسیون ها درنگ نمی كنند. چرخه حركت یك ورزش را همه اجزای آن ورزش می چرخانند و تك تك آنان در شكست ها و پیروزی ها سهیم اند. رئیس فدراسیون فقط تداركات چی و خادم آن ورزش است و باید پس از مدتی جای خود را به دیگری بدهد و حق ندارد نظر خود را بر خلاف نظر جمع دیكته كند. این كه می گویم فساد یعنی همین. یعنی حضور بیش از حد دیكتاتوری می آورد و دیكتاتوری هم باندبازی و چیزهایی دیگر. یعنی طرف با پول مردم و زحمات دیگران می شود بهترین مدیر و نظرات و سلائق خود را تحمیل می كند.

موضع اتحادیه در قبال این وضعیت چیست؟

تاكنون هر كجا احساس كرده ایم كه حقی از خانواده يك رشته رزمی و یا متخصص و رزمی كار ضایع می شود برای احقاق آن حق، در حد بضاعتمان ورود كرده ایم. برخی فكر می كنند می توانند هر كاری كه می خواهند انجام دهند. ما با این كه در قدرت نیستیم تمام تلاشمان را اعم از اجرايي و حقوقی برای مقابله با سودجویان و سوء استفاده كنندگان از قدرت به كار بسته و می بندیم.

 فكر می كنم آخرین آن بحث رضا مهماندوست در تیم ملی تكواندو باشد كه شما و اتحادیه خیلی قاطع به حمایت از ایشان پرداختید.

ایشان خود انسان بزرگ و شریفی است كه زحمات زیادی در عرصه های مختلف برای این كشور كشیده و نیازی به حمایت كسی ندارد. بعد از بركناری ایشان ما تا دوماه سكوت كرده و موضعی نگرفتیم، به این امید كه موضوع حل شود. اما زمانی كه دیدیم دارند به راحتی حق ايشان را ضايع می كنند، لازم دیدیم به مساله ورود كنیم.

اتحادیه متخصصان و به وی‍ژه كانون تكواندوكاران به رغم اختلاف فاحش با فدراسیون تكواندو كمترین انتقاد را به تیم ملی تكواندو داشته اند. شما چطور این را ارزیابی می كنید؟

شما گذشته را مطالعه كنید، به جز یكی دو مورد ما نه تنها انتقادی نداشتیم بلكه موضع كاملاً حمایتی و ملی داشته ایم. چون خط مشی ما خدمت راست و حسینی به ورزش است نه تخریب كردن.

 آن یكی دو مورد انتقاد را می فرمایید؟

 مثلاً در سال 86 كه تیم ملی تكواندو به لبه پرتگاه رسیده بود، گفتیم اگر این كادر فنی نمی تواند انتظارات را برآورده كند، بهتر است به خاطر حفظ مصالح ملی كنار برود. در آن زمان آقایان به شدت از مصاحبه من با آن خبرگزاری ناراحت شدند و به آن خبرگزاری زنگ زدند كه چرا با فلانی مصاحبه می گیرید؟! كمتر از یك هفته پس از آن، كادر فنی عوض شد و دیدیم كه دوران شكوفایی تكواندو ایران از همان زمان آغاز گردید.

آیا موضع الان شما هم چون گذشته حمایتی است؟

مسلم است كه حمایتی است. سی سال است كه در رزمی هستیم. كارشناسی و بی غرض می گوییم كارشان در قضیه آقای مهماندوست درست نبوده است؛ چون بيش از هر چيز نگران آبروی كشورمان هستیم. هر كس به هر دلیل بخواهد تیم ملی كشورش سرافكنده شود، فرومایه ترین آدم روزگار است. این جا صحبت از یك باشگاه و تیم و یك تشكیلات نیست، صحبت از حیثیت كشوری است كه دنیا می خواهد عزت نداشته باشد.

 اما عده ای به خصوص پس از بیانیه اتحادیه در خصوص تیم ملی و مهماندوست گفته اند كه كسانی كه انتقاد می كنند، وطن فروشند.

خوب این فرار به جلو است. برای این كه خودشان می دانند چه اشتباهی كرده اند. وطن فروشان واقعی را همه می شناسند. خواهشم این است كه برخی افراد دم از میهن دوستی نزنند كه كارنامه جالبی در این زمینه ندارند. همین افراد 13 سال پیش نگذاشتند اولین تیم خصوصی ورزش ایران در یك تورنمنت معتبر بین المللی شركت كند. این ها جلوی نمایندگان دها كشور خارجی بچه های ایران را كه آماده افتخار آفرینی برای كشورشان بودند و با مكافات هزینه اعزامشان را  جور كرده بودند به خاطر حب مقامشان سرافكنده كردند.

منظورتان تورنمنت آیندهون هلند است؟

بله. همین وطن پرستان! بعد از كارشكني در هلند، به هر كشوری كه ما برای مسابقه می خواستیم برویم نامه می زند و مانع تراشی می كردند. این ها تا پیش از این كه ما هلند برویم اصلا نمی دانستند كه تورنمنت كلاس A  یعنی چه؟ بگذریم.

 یعنی شما معتقدید كسانی كه اتحادیه را متهم میكنند خود چندان عرقی به ايران و ايرانی ندارند؟

شما ببینید كسانی ده سال پيش در توهم از میان بردن یك تشكل نوپا (كانون تكواندوكاران) و یك سبك ایرانی (تاپ تكواندو) در مقابل كره ای ها تعظیم می كردند كه از آنان در داخل حمایت كنند، حالا برای ما دم از وطن دوستی می زنند. سال ها حضور نامشخص یك اجنبی در رأس كمیته فنی ایران كه به سرود ملی كشور ما توهین می كرد، نشان از عشق به ایران است!؟ برخی آقایانی كه با پشت پا زدن به آرمان های انقلاب و بی اعتناعی به شهدای مقاومت، با اسرائیلی ها پشت یك میز می نشینند و خنده كنان عكس یادگاری می گیرند به چه جراتی دم از مصالح ملی می زنند؟

 شما به عنوان مدیر اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی، آینده ورزش های رزمی را در ایران چطور می بینید؟

به نظرم اگر نظم و اساس درستی به ورزش های رزمی ایران  و سبك های بی ریشه  كه رزمی را به ابتذال كشانده اند داده نشود، متاسفانه باید بگویم آینده تاریكی در انتظار رزمی ایران است.

 یعنی می خواهید بگویید رزمی ایران دچار انحطاط می شود؟

رزمی ایران سال هاست كه دچار انحطاط شده ولی به خاطر وجود معدود قدیمی ها و اساتید با ریشه، صدای آن هنوز درنیامده است.

شما در اتحادیه به چند سبك مجوز داده اید؟

ده ها درخواست مجوز سبك داشته ایم. ولی با این كه غیردولتی هستیم به این دليل كه از نظر فنی فاكتورهای اتحادیه را نداشتند، تقریباً به هیچ كدام مجوز نداده ایم و رشته های اصلی را در قالب معاونت فعال كرده ايم.

راه كار شما برای بهبود وضعیت رزمی چیست؟

خروج متخصص نماها و ایجاد ساختاری جدید در ورزش های رزمی.

 

 از شما به جهت وقتی كه در اختیار ما قرار دادید بی نهایت سپاس گزاریم.

من هم از زحمات شما ممنون و سپاسگزارم.

 

مصاحبه : فرشاد صفوی راد

سايت رسمی اتحاديه متخصصان ورزش های رزمی ايران