نامه تاریخی پدر و بنیان گذار ساواته ایران به انجمن ساواته ایران- مهر ۱۳۸۸

  جناب استاد بزرگ دکتر مهدی کامران پدر و بنیان گذار ورزش ساواته (بوکس فرانسوی) ایران در نامه ای مهم به انجمن ساواته ایران نکات اساسی را در خصوص این ورزش در ایران متذکر شدند.

متن کامل نامه  را با اجازه ایشان منتشر میکنیم:

جناب مهندس توکل

جناب آقای زاکانی

ریاست و نایب رییس محترم انجمن ساواته (بوکس فرانسوی)ایران

بسیار خوشوقتم که به همت بالای شما شاهد رشد ساواته در ایران هستم. متاسفانه به تازگی اخباری به دست من رسید که این اخبار بیان گر این موضوع بود که برخی در ایران ضمن نادیده گرفتن حقوق و زحمات پیشینیان خود را موسس ساواته در ایران! دانسته و حضور چهل و چند سالۀ ساواته در کشور را انکار می کنند!!

و تأسف آورتر آن که این افراد هیچ گونه سابقه فنی در ساواته و  ورزش های رزمی نداشته و سال ها پس از ورود ساواته به ایران متولد شده و به دنیا آمده اند.

من به اطلاع تمامی ساواته کاران و جامعه رزمی ایران می رسانم، ورزش ساواته به طور رسمی در سال ۱۹۶۴- ۱۳۴۳ توسط اینجانب که دارای مدرک مربی گری و داوری درجه یک از فدراسیون ساواته فرانسه بودم، وارد ایران شد و تاسال -۱۹۷۶-۱۳۵۵ که از ایران خارج شدم، ۳۰ مربی و ده ها هنرجو در ایران مشغول تمرین ساواته بودند.

من ضمن تشکر از اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی ایران که باعث تولد دوباره این ورزش در ایران عزیزمان شده است و هم چنین افرادی که در این رابطه حضور فعال داشته اند به تمامی عزیزان به عنوان یک پیش کسوت نصیحت می کنم تا درکنار هم و متحد بوده و ساواته به دست رزمی کاران و اساتید توانمند و مجرب اداره شود  .

باسپاس

 دکترمهدی کامران-آمریکا-لوس آنجلس

 05 Oct 2009

این نامه به عنوان سند رسمی در قوه قضاییه به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط: 

تاریخچه ساواته در ایران

تصاویر اسناد آغاز به کار رسمی ساواته در ایران (تاسیس انجمن ساواته)

پیام بنیان گذار ساواته ایران به انجمن ساواته

انتشار نخستین کتاب ساواته در ایران در 1346 خورشیدی

تاریخچه کوک سول وان

انتشار کتاب ساواته (بوکس فرانسوی) و اصول میارزه در آن